Հարգելի հաշվապահներ, մեր ռուս գործընկերները ՀՀ-ում ռեզիդենտ հանդիսանալու վերաբերյալ տեղեկանք են ուզել մեր կազմակերպությունից: Խնդրում եմ բացատրել այդ փաստաթուղթը ստանալու կարգը: Շնորհակալություն:
Հարգելի Արմեն,
Կազմակերպությունը ՀՀ հարկային ռեզիդենտի կարգավիճակի հաստատման նպատակով իր հաշվառման վայրի հարկային տեսչություն պետք է ներկայացնի ներքոհիշյալ փաստաթղթերը`
օտարերկրյա պետությունում եկամուտների ստացումը հիմնավորող փաստաթղթերի պատճենները (նման փաստաթղթերի շարքին են դասվում` պայմանագիրը, շահաբաժինների վճարման մասին բաժնետերերի ընդհանուր ժողովի որոշումը, հիմնադիր փաստաթղթերը (օտարերկրյա պետությունում առանձնացված ստորաբաժանման բացման համար ուղղված միջոցները հարկերից ազատելու նպատակով) և այլն):
Նշված փաստաթղթերի պատճենները հաստատում են կազմակերպության կնիքով և ամրագրվում կազմակերպության ղեկավարի ստորագրությամբ:
Տեսչությունը երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում կամ տրամադրում է տեղեկանքը` հաստատելով այն հարկային տեսչության կնիքով և ամրագրելով հարկային տեսչության պետի ստորագրությամբ, կամ գրավոր մերժումը` նշելով մերժման հիմքերը: