Էնդրյու Կարնեգին և նրա հաշվապահ Ջեյմս Ռ. Մակդոնալդը
Հետաքրքիր մի փաստ վերաբերում է Էնդրյու Կարնեգիին՝ պողպատի հայտնի մագնատին: Կարնեգին գործարար էր, ով դարձավ պատմության ամենահարուստ անհատներից մեկը: Այնուամենայնիվ, հետաքրքրաշարժն այն դերն է, որը խաղացել է նրա հաշվապահ Ջեյմս Ռ. Մակդոնալդը հարստության հասնելու գործում:
Մակդոնալդը առաջինն օգնեց Կարնեգիին հասկանալ ծախսերի վերահսկման կարևորությունը բիզնեսի մեջ: Մակդոնալդը Կարնեգիին ներկայացրեց մանրակրկիտ ֆինանսական գրառումներ պահելու և արդյունավետության վրա կենտրոնանալու գաղափարը, որն էական նշանակություն ունեցավ պողպատի արդյունաբերության մեջ Կարնեգիի դոմինանտ դերակատարման վրա: Հաշվապահական այս խորհուրդն ուղղակիորեն նպաստեց Կարնեգիի՝ մրցակիցներին անցնելու և արտադրությունն արդյունավետ դարձնելու ունակությանը՝ ի վերջո հանգեցնելով նրա հսկայական հարստությանը:
Ասում են, որ Մակդոնալդի ֆինանսական փորձն օգնեց ձևավորել Կարնեգիի բիզնես ռազմավարությունը, և Կարնեգին հաճախ նրան համարում էր իր հաջողության առանցքային գործիչներից մեկը, չնայած Մակդոնալդն աշխատում էր նրա ետևում՝ ստվերում։